Fotokopi Makinalarının Özellikleri Fotokopi Makinalarının Özellikleri
Verimlilik ve kopya hacmini inceledikten sonra, modern bir fotokopi makinesinin getirebileceği tüm avantajları görelim...

1) Kağıt Formatları : En fazla kullanılan dört format mevcuttur. Uluslararası düzeyde en çok kullanılan format A4 (210 x 297 mm) boyutudur. Ancak ihtiyaç duyulabilecek daha küçük veya daha büyük formatlarda mevcuttur: A4 formatının tam iki misli büyüklüğünde olan A3 (420 x 297mm), A4ün tam yarı büyüklüğünde olan A5 (210 x 148.5mm) ve B4 (257 x 364 mm).

2) Büyütme/Küçültme ve Zoom : Bu fonksiyonlar, belli boyutların ve çekim kapasitesinin üzerindeki çoğu modern fotokopi makinelerinde mevcuttur. Büyültme küçültme fonksiyonu, sabit oranlarda büyültme veya küçültme işlevine programlanmış bazı tuşlara basarak gerçekleşir. Makine sadece sabit oranlarda değişim yapabilir. Zoom fonksiyonu ise kullanıcının arzu ettiği her küçültme veya büyültme oranında değişimi mümkün kılar. Örneğin %50-200 zoom oranı olan makineler, bir orijinali % 50ye kadar küçültebilir, 200'e kadar büyültebilir veya bu oranlar arasındaki herhangi başka bir oranda değişiklik ile çeşitli boyutlarda kopya alınmasını sağlar.

3) Ön-arka Kopyalama : Bütün makinelerde ön tarafı çekilmiş kopyanın arka tarafına çekim yapabilmek için sayfayı makinenin ilgili tablasına koyarak çekim yapmak mümkündür. Yarı-otomatik ön-arka kopyalamada ise birden fazla kopyanın arka tarafına çekim yapılması, ön tarafı çekilmiş desteyi makinenin ilgili tablasına yerleştirerek seri halde sayfaların ön yüzlerine kopya yaparak mümkün olmaktadır. Tam otomatik sistemlerde ise ön-arka kopyalama işlemi bir besleyici (feeder) sayesinde mümkün olmaktadır. Genelde aksesuar olarak kullanılan besleyici, orijinal dokümanın ön ve arkasını otomatik olarak ve kullanıcının hiç bir ara müdahalesine gerek kalmadan kopyalar. Yüksek tirajlı makinelerde kullanımı yaygındır.

4) Dizgileyici (Harmanlayıcı) Zımbalayıcı : Besleyici ile beraber kullanılması gereken bir aksesuarlardır. Dizgileyici (sorter), besleyiciden gelen dökümanları sıraya koyarak her birinden fazla kopya alma olanağı sağlar. Genelde 10luk veya 20lik dizgileyiciler yaygındır. Örneğin 20lik dizgileyici, çok sayfalı bir dokümanın el değmeden 20 adet nüshasının alınmasını sağlar. Zımbalayıcı (stapler) ise diğer bir sistemdir. Dizgileyicilerin yaptıkları kopyaları zımbalama fonksiyonları mevcut ise zımbalayıcı adını almaktadırlar.

5) Renkli Çekim : Bazı fotokopi makineleri tam renkli çekim yapabilmektedir. Teknolojik olarak üstün olan bu makinelerin fiyatları diğer makinelere nazaran pahalıdır. Ancak, çalışmalarında renk unsuru önemli olan işletmeler , bu makinelere talep yaratmaktadır. Bunun yanı sıra siyah renk ile beraber bir veya iki renkli çekim yapabilen makineler yaygındır. Örneğin kırmızı renk kiti ilave ile dokümanın bir bölümünü kırmızı ve diğer bölümlerini siyah olarak kopyalamak mümkündür.

6) Diğer Fonksiyonlar : Yukarıdakilerin yanı sıra şu fonksiyonları da özetle sıralayabiliriz: Maskeleme, kenar silme, anamorfik(tek yönde zoom) kopyalama, çift- sayfa kopyalama, kenar paylı kopyalama, hafızalı kopyalama, çerçeveleme, kilitleme, vs. Yeni model makinelerde bu ve benzeri fonksiyonlar daha yaygın olarak mevcuttur.

keçiören düğün salonu keçiören toplantı salonu keçiören düğün salonları ankara düğün salonu keçiören nikah salonu ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara tadilat tercüme büroları tercüme ankara tercüme simultane tercüme ankara reklam ajansı yapı denetim firması düğün davetiyesi düğün davetiye düğün davetiye modelleri düğün davetiyesi fiyatları düğün davetiyesi basımı ankara düğün davetiyesi ankarada davetiye basan firmalar acı çehre arap kızı kremi bombax diş beyazlatıcı maurers meksika biberi minoxidil radian masaj kremi rogain salyangoz kremi fx15 uçak bileti mantolama yalıtım izolasyon mantolama ankara ısı yalıtımı taş yünü demir fiyatları