Fotokopi Makinalarının Özellikleri Fotokopi Makinalarının Özellikleri
Verimlilik ve kopya hacmini inceledikten sonra, modern bir fotokopi makinesinin getirebileceği tüm avantajları görelim...

1) Kağıt Formatları : En fazla kullanılan dört format mevcuttur. Uluslararası düzeyde en çok kullanılan format A4 (210 x 297 mm) boyutudur. Ancak ihtiyaç duyulabilecek daha küçük veya daha büyük formatlarda mevcuttur: A4 formatının tam iki misli büyüklüğünde olan A3 (420 x 297mm), A4ün tam yarı büyüklüğünde olan A5 (210 x 148.5mm) ve B4 (257 x 364 mm).

2) Büyütme/Küçültme ve Zoom : Bu fonksiyonlar, belli boyutların ve çekim kapasitesinin üzerindeki çoğu modern fotokopi makinelerinde mevcuttur. Büyültme küçültme fonksiyonu, sabit oranlarda büyültme veya küçültme işlevine programlanmış bazı tuşlara basarak gerçekleşir. Makine sadece sabit oranlarda değişim yapabilir. Zoom fonksiyonu ise kullanıcının arzu ettiği her küçültme veya büyültme oranında değişimi mümkün kılar. Örneğin %50-200 zoom oranı olan makineler, bir orijinali % 50ye kadar küçültebilir, 200'e kadar büyültebilir veya bu oranlar arasındaki herhangi başka bir oranda değişiklik ile çeşitli boyutlarda kopya alınmasını sağlar.

3) Ön-arka Kopyalama : Bütün makinelerde ön tarafı çekilmiş kopyanın arka tarafına çekim yapabilmek için sayfayı makinenin ilgili tablasına koyarak çekim yapmak mümkündür. Yarı-otomatik ön-arka kopyalamada ise birden fazla kopyanın arka tarafına çekim yapılması, ön tarafı çekilmiş desteyi makinenin ilgili tablasına yerleştirerek seri halde sayfaların ön yüzlerine kopya yaparak mümkün olmaktadır. Tam otomatik sistemlerde ise ön-arka kopyalama işlemi bir besleyici (feeder) sayesinde mümkün olmaktadır. Genelde aksesuar olarak kullanılan besleyici, orijinal dokümanın ön ve arkasını otomatik olarak ve kullanıcının hiç bir ara müdahalesine gerek kalmadan kopyalar. Yüksek tirajlı makinelerde kullanımı yaygındır.

4) Dizgileyici (Harmanlayıcı) Zımbalayıcı : Besleyici ile beraber kullanılması gereken bir aksesuarlardır. Dizgileyici (sorter), besleyiciden gelen dökümanları sıraya koyarak her birinden fazla kopya alma olanağı sağlar. Genelde 10luk veya 20lik dizgileyiciler yaygındır. Örneğin 20lik dizgileyici, çok sayfalı bir dokümanın el değmeden 20 adet nüshasının alınmasını sağlar. Zımbalayıcı (stapler) ise diğer bir sistemdir. Dizgileyicilerin yaptıkları kopyaları zımbalama fonksiyonları mevcut ise zımbalayıcı adını almaktadırlar.

5) Renkli Çekim : Bazı fotokopi makineleri tam renkli çekim yapabilmektedir. Teknolojik olarak üstün olan bu makinelerin fiyatları diğer makinelere nazaran pahalıdır. Ancak, çalışmalarında renk unsuru önemli olan işletmeler , bu makinelere talep yaratmaktadır. Bunun yanı sıra siyah renk ile beraber bir veya iki renkli çekim yapabilen makineler yaygındır. Örneğin kırmızı renk kiti ilave ile dokümanın bir bölümünü kırmızı ve diğer bölümlerini siyah olarak kopyalamak mümkündür.

6) Diğer Fonksiyonlar : Yukarıdakilerin yanı sıra şu fonksiyonları da özetle sıralayabiliriz: Maskeleme, kenar silme, anamorfik(tek yönde zoom) kopyalama, çift- sayfa kopyalama, kenar paylı kopyalama, hafızalı kopyalama, çerçeveleme, kilitleme, vs. Yeni model makinelerde bu ve benzeri fonksiyonlar daha yaygın olarak mevcuttur.

tercüme ankara tercüme yeminli tercüme noter onaylı tercüme ingilizce tercüme tercüme bürosu ankara çeviri ingilizce çeviri almanca çeviri ardıl tercüme çeviri bürosu hafriyat altyapı ankara ankara altyapı yıkım ankara yıkım yıkım ankara ankara kazı lavida city keçiören düğün salonu keçiören toplantı salonu keçiören düğün salonları ankara düğün salonu keçiören nikah salonu ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara istanbul düğün salonları istanbul düğün salonları ankara düğün salonları bursa düğün salonları izmir düğün salonları düğün salonları bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır brülör servisi ankara kombi servisi ankara alarko kombi servisi alarko klima arıza servisi demirdöküm kombi servisi baymak kombi servisi demirdöküm klima arıza servisi ferroli kombi arıza servisi ankara wilo hidrofor servisi fotokopi makinası fotokopi selfie web tasarımı ankara ankara restoran ankara barları ankara etkinlik yeminli tercüme ankara tercüme tercüme bürosu ankara almanca tercüme ayvalık otelleri ayvalık tadilat ankarada çıkışlı turlar oteller ankara halı yıkama özel ders ankara ankara özel ders matematik özel dersi ankara geometri özel dersi ankara özel matematik öğretmeni ankara kpss özel ders ankara kpss matematik özel dersi ankara ankara özel matematik dersi tercüme büroları simultane tercüme 2015 genel seçim 2015 seçim ankara reklam ajansı ankara diş atık yönetimi yapı denetim firması nişan sandıkları